Stavíme draka David Michael, ilustrace Jim Robins | |
Vydal: Computer Press 2003, ISBN 80-2510-015-4 Edice Pro šikovné ruce, 40 stran, barevné ilustrace, vazba Doporučená cena 139 Kč |
Budeme-li hledat kořeny výroby létajících draků, dostaneme se až do staré Číny. Draky zde vyráběli z bambusu a z papíru či tenkého plátna. Draci sloužili k zábavě, k plašení zvěře při lovu, dokonce k zastrašování nepřítele. Ottova encyklopedie uvádí i příklady využití draků pro vědecké účely, např. při měření teploty vzdušných vrstev nebo při zkoumání vzdušné elekřiny, což ovšem čtenářům příliš nedoporučuji
Dnes máme při stavbě draka na výběr z celé řady materiálů: kromě tradičních dřevěných tyček můžeme využít umělohmotné pruty, ti náruživější pak výztuže z uhlíkového vlákna; kromě různých druhů papíru můžeme draka potáhnout polyetylenovou fólií, zpevněným nylonem nebo můžeme použít polystyrenové pláty. Všechny tyto materiály popisuje kniha Stavíme draka.
První část knihy stručně definuje pojmy a dále se zabývá popisem dílčích postupů při výrobě draka: výrobou kostry, spojováním plachet (potahu), upevňováním úchytných kapes a kroužků, vázáním provázků, výrobou ocasů a různých ozdob. Nejsou opomenuty ani zalétávání, řešení problémů a bezpečnost při pouštění draků.
Druhá část knihy obsahuje plánky a návody na devět různých draků. První dva modely -- Drákulův plášť a Dvojplošné nebeské sáně -- jsou poměrně jednoduché modely z kartonu bez kostry, které jsou vhodné do slabého větru. Následuje drak v klasickém tvaru deltoidu. Dále zde najdete poněkud neobvyklého Draka s kulatými křídly (přesněji válcovými). Nechybí ani Krabicový drak, známý též pod názvem "komorový". Za pozornost určitě stojí drak nazvaný Kráska, který patří do kategorie akrobatických draků -- je upoután na dva vodicí provázky, kterými jej lze ovládat -- nechat jej padat a zase stoupat, otáčet a metat kotrmelce. Podobného draka jsem si kdysi postavil a velice doporučuji jej vyzkoušet -- je to skvělý zážitek! Pro úplnost ještě vyjmenujme zbylé tři modely: Černá mamba, která vypadá jako had, Trojúhelníkový drak, který připomíná rogalo, a Šestiúhelník s třásněmi, tradiční model z Řecka.
Kniha je překladem, pravděpodobně z angličtiny. Při překladu došlo k několika roztomilým chybičkám. Například čtenář nebude při konstrukci draků potřebovat kompas, jak se píše v úvodu, ale kružítko. "Drak ve tvaru kosočtverce" má ve skutečnosti tvar deltoidu. Krabicový drak pravděpodobně nebude vyroben z polyesterových plátů, ale z polystyrenových.
Budete-li posuzovat knihu poměrem výkon/cena, tedy 40 stran (9 draků)/139 Kč, vezměte také v úvahu, že těch 40 stran je přímo nabitých návody, radami a zkušenostmi. Žádný odstavec není zbytečný, autoři neplýtvali místem ani na tak běžnou věc, jako je obsah.
František Grebeníček